matölye, teknolojik alt yapısını eksiksiz hazırlamış modern bir kuruluş olmasına karşın hangi amaçla çalıştığını unutmadığı ve gereksiz göz boyamalara tenezzül etmediği için genelde ilkel yöntemler ile çalışır. Yani; kalem, kağıt, sabır, görgü, saygı ve gerektiği kadar teknoloji ile.

matölye bir bilgisayar atölyesi değildir; katılımcın bu çatı altında bilgisayar klavyesi ve faresi ile işi olmaz. Eğer günün birinde sınavlar, kalem kağıt kullanılmadan bilgisayar ortamında uygulanmaya başlanır ise işte ancak o gün matölye katılımcıları ile tablet pc kullanarak çalışma yapmaya başlar.

matölye bir gösteriş atölyesi değildir; burada dikkat dağıtan, göz yoran ve çoğunlukla verim alınamayan akıllı tahta çalışmaları yapılmaz. Sadece matemantık sertifika programlarının kimi seansları,  led teknolojisi ile çalışan ve göz yormayan projeksiyon yardımıyla yapılır. (Teknolojiyi sadece tüketen değil, üreten olma vasıflarına rağmen Avrupa ülkelerinin pek çoğunda, hazır bilgiyi hızlı paylaşma üzerine kurgulanmış akıllı tahta sistemi kullanılmaz. Gelişmiş beyinlerde kalem ve kağıt vazgeçilmez enstrümanlardır.)

Bu husustaki bilgilendirmeye daha önce yazılmış kısa bir yazı ile son verelim  .

“Akıllı tahta ile öğretime geçileli, sınıflarda ki parodilerin bini bir para.
Tahtayı kullanacağım diye bir ders saatini, komikçe uğraşarak geçireni mi istersin,
vazgeçip akıllı tahtaya mürekkepli kalemle yazmayı tercih edeni mi,
kendisi oturup, bilgisayardan (kendisine dahi ait olmayan) bir ders anlatım videosu izleteni mi…

Zaten, üretmenin ne anlama geldiğini bilmeyen bireyler olarak tüketmeyi maharet sayarız, satın alabildiğimiz ile övünürüz ya. İşte onlar gibi, tahtada bir iki numara yapmayı bellemiş birileri de sanki teknolojiyi kendi geliştirmiş, yazılımı kendi yapmış, tasarım aşamasında bizzat kafa yormuş gibi böbürlenmez mi…
Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler.
Velhasıl;
Tahtalar akıllandı da, adamın tahta olduğu yerde tahtanın akıllısı, acı çekiyor sadece.”Talip CENGİZ

matölye, katılımcıları ile bilgisayarlar veya akıllı tahtalar gibi teknolojilerle mi çalışır?